skip to Main Content

Yeni Nesil Yazar Kasa Son Tebliğ ve Durum Değerlendirmesi

Yeni Nesil Yazar Kasa Son Tebliğ Ve Durum Değerlendirmesi

15 Haziran 2013 CUMARTESİ   Resmî Gazete     Sayı : 28678

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 426)

Tam kanun metnine buradan ulaşabilirsiniz

Yayınlanan tebliğe ait Eczaneleri ilgilendiren ve merak edilen soruları açıklamaya çalışalım.

Bu sorulara verilen cevaplar , sektörün içinde olmamız , mali müşavirlerden ve yazarkasa üreticilerinden alınan bilgilere göre cevaplandırılmış tavsiye niteliğinde olup, Kendi mali müşavirinizden bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Kaç tip yazarkasa kullanabilecektir?

1. Bilgisayar bağlantılı Sabit Yeni Nesil Yazarkasa (Bilgisayar bağlantılı) (eft pos özelliği eklenecek). Bilgisayar bağlantısı sayesinde Eczane yazılımları ile entegre edilmiş olan bu Yazar Kasalar sayesinde eczanelerin stok ve kasa tutması kolaylaştırılmış olacak .

2.Yeni Nesil Eft Pos Yazar Kasa ( mobil ) özellikli İki tip Yeni Nesil Yazar Kasa  mevcuttur.

Kullanım alanları ne şekilde olacaktır?

1.Yeni Nesil Eft Pos Yazar Kasa (Bilgisayar bağlantılı) Sabit Yeni Nesil Yazarkasalar eczanenizin içinde sabit olarak kullanılacaktır.

2.Yeni Nesil Eft Pos Yazar Kasa ( mobil ) müşterinizin evine, iş yerine servis yapıyor ve bu sırada müşteriden kredi kartı ile tahsilat yapıyorsanız bu aşamada kullanılacaktır.

Ne zaman kullanmaya başlanacak?

Yeni nesil yazarkasa son tebliğe göre en geç 01.01.2016 tarihine kadar temin edilmesi gerekiyor.

Bu süre gelene kadar mevcut yazarkasa ne olacak?

Tebliğe göre bu süre gelene kadar eldeki yazarkasanızı kullanabileceksiniz

Kullanmakta olduğum yazar kasanın mali belleği dolar ise ne olacak?

Yazar kasanızın mali belleği 01.01.2014 itibari ile dolar ise mali bellek yenilenmesi yapılmayacak olup bu mükellefler yeni nesil yazar kasa almak zorunda olacaklar.

Yeni Eczane açıyorum ilk başta eski yazar kasalar ile başlamak istiyorum bu durumda ne olacak?

Bu durumda almış olduğunuz eski yazar kasanızı 01.01.2016 tarihine kadar kullanacak olup, son tarihten önce kapattırıp yeni nesil almak durumundasınız.

01.01.2016 tarihinde hangi tip yazar kasayı almalıyım ?

Bu sorunun cevabı eczane için netleşmiş değil. İlerleyen yıllarda netleşecektir herhalde.

Eczanemde müşterilerimin ev ve iş yerlerine servis yapıp, tahsilatlarında kredi kartı kullanıyorum bu durumda ne yapmam gerekiyor?

1.) 1 Temmuz itibari ile Yeni Nesil Eft Pos Yazar Kasa ( mobil ) olmayan tüm işletmeler , İş yeri dışında mobil cihaz ile tahsilat yapamayacak olup, tespiti durumunda 355. Madde içeriğindeki cezai şartlar uygulanacak oluo en düşük cezanın 600,00 Tl olduğunu hatırlatmak isteriz

2.) Şu anki duruma göre mali müşavir ve maliyecilere göre MOBİL POS CİHAZI OLUP, 1 TEMMUZ İTİBARİ İLE KULLANIMDA OLAN cihazlara ait işletme sahipleri, maliye tarafından bankalar üzerinden tesbit edilerek inceleme ve cezaya tabii olacaklar, bu durumda mevcut cihazları 30 HAZİRAN 2013 itibari ile kapatılması gerekmektedir şeklinde bilgi vermekteler

3.)    İşletme dışında kredi kartı ile tahsilat yapmak isteyen işletme sahiplerinin yapacağı işlem nedir ;

       1.) Yeni Nesil Eft Pos Yazar Kasa ( mobil ) cihazı almak için maliyeden izin yazısı almak

       2.) Aldığı izin yazısı ile cihazı satın alacağı firmaya izin yazısını göndermek

       3.) Firmaya Cihaz ile ilgili ödemesini gerçekleştirmek ve Faturasını almak

       4.) 30 Eylül 2013 tarihine kadar cihazını teslim alıp kullanmak

Önemli Not : Satıcı firmaların ellerinde şu an ürün bulunmamakta, sipariş ve ödemenizi takiben 90 gün içerisinde teslim edilecek demekteler Madde 3 deki işlemleri bitirmiş olmak bu 90 günlük süreçte Mobil Pos cihazını kullanabilirsiniz manasına gelmiyor, bu işlemleri yapmış olsanız bile Madde 1 hala geçerli.

Servise giden elemana EFT Pos yazar kasayı verince Eczane’ ye gelen müşteriden nasıl tahsilat yapacağım?

01.01.2016 tarihine kadar eski yazarkasa ve pos cihazlarınızı kullanacağınız için sorun yok, ama bu tarihinden itibaren ya dışarıya servisi bırakacaksınız veya Eczane dışı servis için bir Cihaz, Eczane satışlarının devam etmesi için bir cihaz almak durumundasınız.

Bilgisayar bağlantı olayı nedir? Her Yeni Nesil Yazar kasa bilgisayara bağlanabiliyor mu?

Eczanenizde eğer ki madem bu kadar düzene gidiyorum, Stok ve Kasa tutma işini yapmak istiyorum veya ileride maliye stok zorunluluğu getirir ise ki getirecek gibi görünüyor, Eczane Yazılım programı ile entegre çalışan yeni nesil yazar kasa almanızda fayda olacaktır. Yazılımınız üzerinden yaptığınız reçeteli veya perakende satışlarınıza Yazarkasa üzerinden fiş kesebilmeniz gereklilik ve kolaylık olacaktır.

Bilgisayar Bağlantılı Yeni Nesil yazarkasalar tam olarak yönetmeliğe uygun mudur?

Şu an eczanelerin kullanabileceği yazar kasa sayısı 5-6 farklı markada bulunmaktadır, Bunların bir çoğu % 90 olarak uyumludur kalan % 10 kısım EFT POS özelliği, yani yazar kasa üzerinden kredi kartı tahsilat işlemine izin vermesi ve bu işlem sonrasında Satış Fişi yazdırması konusunda eksiktir, bu eksikliği firmaların giderememesinin sebebi ise kanundaki belirsizliktir, bu konudaki eksiklik tebliğ edilince firmalar eksik kısmı ek bir aparat ile tamamlayacak olup, cihazının esas satış fiyatı üzerinden % 10-20 ek bir ücret talep ederek tamamlayacaklarını belirtiyorlar.

 

Şu anki son tebliğ ve ortama göre cevapsız kalmış sorular nelerdir:

Üretici firmaların elinde talep karşısında cihazlar hazır değil,

Size faturayı kestikten sonra 90 gün içerisinde teslim edeceklerini, faturanızı aldıktan sonra gerisinin kendilerine ait olduğunu belirtiyorlar. Firmalar cihazları 90 gün geçmesine rağmen teslim etmezler ise ne olacak?

Teslim süresi olan 30 Eylüle kadar 90 gün boyunca kredi kartı ile müşteride tahsilat yapılamayacak, ortada cihazda yok kredi kartı ile tahsilat işlemleri ne olacak  

Hangi cihazlar sorunsuz çalışıyor hangisini almalıyım? Fiyatları 1500-2000 TL arasında olan cihazlardan Test edilmiş, kullanılmış veya tam sorunsuz olan bir cihaz hangisidir, bu cihazlar ne kadar entegre? Düzgün çalışıyor mu? Destek nasıl verilecek? Kurulumu kim yapacak? ( bazı markalar bayi yapacak, bazı markalar banka yapacak cevabı veriyorlar )

Perakende sektörünün büyük firma ve bankaların cihaz siparişinden sonra, parasını ödemiş olana nasıl teslim edilecek? Öncelik neye göre belirlenecek?

İp tabanlı sistem üzerinden veri göndereceği söyleniyor, bu cihazlar bunu yapacak mı?

 

Gibi akıllara gelen daha birçok sorunun cevabı konusunda maliye henüz sessiz.

Genel olarak bu soruları soran büyük küçük birçok işletmenin yapması gereken aceleci davranmamak, bankası ile şimdiden konuşup mobil cihazların bu ay sonu itibari ile kapatacağını, bunu 1 Temmuz itibari ile netleştireceği konusunda bankası ile anlaşarak Temmuz 2013 haftasında gelişmelere göre hareket etmeleri tavsiyedir.

Konuya girişte de belirttiğimiz gibi yazı içeriği ve yorumlaması sürekli olarak değiştiğinden, tebliğe hakim ve doğru yorumlayabilen bir mali müşavirden net bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Kaydet