skip to Main Content

Windows 8.1′e dair 3 önemli ipucu

Windows 8.1′e Dair 3 önemli Ipucu

Windows 8.1 güncellemesi resmen kullanıcıya açılalı kısa bir zaman geçti ve işletim sistemi bu güncellemeyle birlikte PC kullanıcılarına çok sayıda yeni özellik sundu. Microsoft Build 2014′te gösterilen ve önümüzdeki aylarda gelecek bir güncellemeyle işletim sistemine dahil olması beklenen yeni Başlat menüsü gelmese de, Windows 8.1′in gizli bir Başlat menüsü zaten var. Sol alt köşeye gelip fareye sağ tık ile bastığınızda, bilgisayar üzerinde kolayca işlem yapmanızı sağlayan bir menü çıkıyor. Bu menüde de, usta bilgisayar kullanıcıları için Windows 8.1 kullanımını kolaylaştıracak ve iyileştirecek önemli özellikler bulunuyor. Aynı menüyü açmak için Windows tuşu+X kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.

Program kaldırma

gizli başlatMenünün en üstünde, Programlar ve Özellikler ismi verilen bir seçenek bulunuyor, buraya bastığımızda, direkt olarak Denetim Masası’ndaki program kaldırma bölümüne geliyoruz. Aklınızda bulunsun, Denetim Masası’ndaki Program kaldır seçeneği, yalnızca masaüstü programları için geçerli. Modern Metro arayüzünde çalışan uygulamaları silmek için, Başlat ekranına gelip uygulamaya sağ tıklayarak kaldırmanız gerekiyor.

Görevleri yönetme

Yıllardır Görev Yöneticisi’ni Ctrl+Alt+Del kombinasyonuyla açtık. Ancak yıllar geçtikçe, Microsoft da Görev Yöneticisini basit bir klavye kısayolu olmaktan çıkarıp, bilgisayarı kapatmaktan, kilitlemeye kadar çok sayıda seçeneği olan tam teçhizatlı bir menü haline getirdi. Yine sol alt köşeye sağ tıklayarak ulaştığımız menüden, Görev Yöneticisi’ne direkt olarak geçiş de mümkün. Bu sayede hangi programların işlemciyi sömürdüğünü görebilir ve yanıt vermeyen  uygulamaları sonlandırabilirsiniz.

Denetim Masası

Görev Yöneticisi’nin hemen altında ise, Denetim Masası’nı açmak için bir seçenek bulunuyor. Windows 8.1′de Denetim Masası’na ulaşmak için için sağa kaydırınca gelen Ayarlar menüsünden, Windows gezginine kadar çok sayıda yol olsa da, en kolay ve hızlı ulaşım yine gizli başlat menüsü üzerinden sağlanıyor. Daha hızlı tek yöntem ise, Denetim Masası’nı Görev Çubuğu’na sabitlemek olacaktır.

Bu üç önemli seçeneğin yanı sıra, gizli başlat menüsünde kullanımınızı kolaylaştıracak ve daha profesyonel bir kullanım sağlayacak çok sayıda seçenek bulunuyor. Klavye kısayollarıyla uğraşmaya gerek duymaksızın fareyi sol alt köşeye götürmeye alışmak size hem zaman hem de hız kazandıracaktır.