skip to Main Content

Etkin Madde Etkileşmeleri Motoru

Bu modül

  • Seçilen etkin maddeler arasındaki etkileşmeleri;
  • Besin-ilaç etkileşmelerini;
  • Etkin maddelerin kullanılması durumda, karaciğer ve böbrek yetmezliği, gebelik, emzirme ve diyaliz durumlarında dikkat edilmesi gereken durumları raporlar.

Bu işlemleri yapabilmek için öncelikle kontrol edeceğiniz etkin maddeleri seçmelisiniz. Arama bölümünü kullanarak etkin maddelere ulaşabilirsiniz. Bir etkin maddeyi listeye eklemek için Ekle düğmesini kullanabilir veya liste üzerinde farenize çift tıklayabilirsiniz.

Daha önce seçtiğiniz bir etkin maddeyi silmek isterseniz, etkin maddenin solunda bulunan silme düğmesi kullanabilirsiniz.

Pencerenin sol alt bölümünde bulunan özel seçenekleri de işaretledikten sonra Rapor düğmesini kullanarak etkin madde etkileşmelerini analiz edebilirsiniz.

Rapor Özeti Bölümü, tanımladığınız etkin maddeler arasında bir etkileşme olup olmadığını kontrol ederek raporlar. Aralarında etkileşme belirlenen etkin maddeler ayrı ayrı belirtilerek bu etkileşmeler hakkında açıklayıcı bilgi sunulur.

Raporu detaylı olarak incelemek isterseniz Etkileşmeler bölümünü inceleyebilirsiniz. Bu bölüm etkileşmelerin türünü ve açıklamasını tanımlar.

Tanımlanan etkileşmelerin önem dereceleri anlaşılabilirliği artırmak için farklı renk sembolleri ile görsel olarak desteklenir.

Besin-İlaç Etkileşmeleri Bölümü, alkol, greyfurt suyu ve kafein gibi gündelik yaşamda göreceli olarak yüksek miktarlarda tüketilen ve ilaçlarla etkileşme potansiyeli taşıyan maddelerin girilen etkin maddelerle olan etkileşmelerini raporlar.

  • Böbrek yetmezliği, girilen etkin maddelerin böbrek yetmezliği durumundan etkilenmesine ilişkin bilgi sağlar.
  • Karaciğer yetmezliği, girilen etkin maddelerin karaciğer yetmezliği durumundan etkilenmesine ilişkin bilgi sağlar.
  • Gebelik seçeneği, girilen etkin maddelerin FDA Gebelikte İlaç Kullanımı Risk Sınıflaması‘na göre değerlendirir ve raporlar.
  • Emzirme seçeneği, girilen etkin maddelerin emzirme durumunda nasıl kullanılmaları gerektiğine ilişkin bilgi verir.
  • Diyaliz seçeneği, girilen etkin maddelerin diyaliz uygulanan hastalarda bu uygulamadan nasıl etkilendiklerine ilişkin bilgi verir.