skip to Main Content

Bilgisayara virüs girdiği nasıl anlaşılır?

Bilgisayara Virüs Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Hepimiz az çok bilgisayarların karşı karşıya olduğu virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlardan haberdarız. Bazı tip virüsler bilgisayarınıza girdiğinde, onu kullanılamaz hale getirene kadar kendini çoğaltarak gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Bazı tipler ise bilgisayarınızdaki verileri bozarak cihazınızı tutarsız bir hale sokabiliyor. Hatta bazı tip virüsler e-posta programlarınızı ele geçirerek kişi listenizdeki herkese sizin adınıza kötü amaçlı e-postalar gönderebiliyor. Son olarak da bilgisayarınıza uzaktan erişimi sağlayabilecek kötü amaçlı yazılımlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Hiç kimse bilgisayarına virüs bulaşmasını istemez tabii ki. Bu sebeple, güvenli bir bilgisayara sahip olmak için gerekli alışkanlıkları elde etmeniz ve güvenilir anti-virüs yazılımları yüklemeniz bir hayli önemli. Karşınıza çıkabilecek pek çok kötü amaçlı yazılımdan sadece bilgisayarınızı dikkatli kullanarak korunabilirsiniz. Eğer anti-virüs programınız da güncelse, bilgisayarınızın güvende olmaması için hiçbir sebep yok demektir.

Ancak arada sırada virüsler, bilgisayardaki korumamızı aşabiliyor. Ya anti-virüs programınızın süresi dolmuş oluyor, ya da kazayla bazı linklere tıklayarak virüsü aktif etmiş oluyorsunuz. Ha bilgisayarınızı başka biri kullanırken istemeden de olsa kötü amaçlı bir yazılıma maruz kalıyor.

Peki bilgisayarınıza virüs bulaştığını nasıl anlayacaksınız? Eğer anti-virüs programınız güncelse, uygulama bilgisayarınızı taradığı sırada bulabildiği virüsleri size gösterecek ve karantina alma, silme gibi seçenekler sunacaktır. Peki ya anti-virüs programınızın süresi dolduysa veya bilgisayarınıza giren virüs, anti-virüs programınızı pasif hale getirirse ne olacak? Bu durumda bilgisayarınıza virüs girdiğini çabucak anlamanız mümkün mü? Evet, bunun için birkaç yol var. Şimdi bunların üstünde duralım.

Bilgisayar virüsünün belirtileri

Diyelim ki anti-virüs programınız bilgisayarınıza giren virüsü fark edemedi ve sizi bu konuda uyaramadı. Bu durumda sizin fark edebileceğiniz bazı belirtiler olacaktır. Eğer bilgisayarınız kararsız bir hal aldıysa, bu bir şeylerin ters gittiği anlamına gelir. Bazı virüsler bilgisayarınızın düzgün çalışmasını sağlayan önemli dosyalara bulaşır. Bu da bilgisayarınızın hatalar vermesine sebep olabilir. Eğer bilgisayarınızda özel bir uygulama veya dosya açarken hatalar alarak isteğinizi gerçekleştiremiyorsanız, ulaşmak istediğiniz veri bozulmuş demektir. Bu bozulmaya sebep olan şeyin virüs olması oldukça muhtemel.

İkinci bir belirti ise bilgisayarınızın performansı… Eğer bilgisayarınız her zamankinden daha yavaş çalışıyorsa, virüsler bilgisayarınızdaki işletim kaynaklarına bulaşmaya başlamış olabilir. Eğer çok ağır olmayan bir uygulama kullandığınız halde bilgisayarınızda yavaşlama meydana geliyorsa, muhtemelen bilgisayarınıza virüs bulaşmıştır.

İşlem yaparken sürücülere ulaşmanıza engel olan hata mesajları almanız da bilgisayarınıza virüs bulaştığının bir belirtisi olabilir. Aynı şekilde uygulamaların istediğiniz gibi veya hiç çalışmaması da, virüsten kaynaklanıyor olabilir. Bunların dışında, yazıcı gibi bir donanımı bilgisayarınıza dışarıdan bağladığınızda bir tepki alamıyorsanız, yine bilgisayarınız virüs tehdidi altında olabilir. Bu belirtilerin hiçbiri virüsün kesin varlığını garantilemez ancak cihazınızda bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterir.

Son olarak, dosyalarınızı kullanmadığınız halde boyutlarında bir değişiklik yaşanıyorsa, bu da bilgisayar virüsünün belirtilerinden olabilir. Ayrıca menülerde veya görünüşlerinde olağan olmayan bir durum fark ettiyseniz, yine bilgisayarınıza virüs bulaşmış olması mümkün. Bilgisayar virüslerini, yukarıda belirtilen sebeplerin potansiyel bir sebebi olarak görmek gerekir. Ancak elbette bu belirtilerin tek sebebi virüsler olmayabilir.

Yanlış alarmlar

Çok sıkça rastlanan bir durum ise, internette gezinirken sayfada birden karşınıza çıkan “bilgisayarınızda virüs bulundu, kurtulmak için şu uygulamayı yükleyin” tarzında uyarılara tıklanmasıdır. Bu şekilde bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz uygulamalar çok büyük ihtimalle virüsün kendisi olup bilgisayarınıza zarar vermek veya casusluk yapmak amacıyla kullanılıyordur. Eğer anti-virüs programınız dışında virüse dair bir uyarıyla karşılaşırsanız, bu uyarıyı dikkate almayıp kendi virüs programınızda bir tarama yapmanız faydalı olacaktır.